Past Grand Aggregate Winners

 Perpetual Trophies

Grade Pipe Bands Piping Snare Drum Tenor Drum
Grade 5 BCPA Shield
Grade 4 A.S. Matthew Challenge Trophy Rod MacIsaac Cup (BCHDA) BCPA Shield
Grade 3 Annual Challenge Trophy R.P. McLennan Trophy BCPA Shield
Grade 2 Fiddes Challenge Trophy Ian MacKenzie Trophy Ken Ruddick Trophy (BCHDA) BCPA Shield
Grade 1 J.W. Stewart Trophy Randolph Bruce Trophy R.N. Treasurer Trophy (BCHDA) BCPA Shield
Adult BCPA Shield
Professional Robert Fiddes Esq. MBE Trophy Don Bellamy Trophy (BCHDA) BCPA Shield

2014

Grade Pipe Bands Piping Snare Drum Tenor Drum
Grade 5 Robert Malcolm Memorial V Peyton Stewart
Grade 4 White Spot Pipe Band Alistair Bevan Aidan Palmer
Grade 3 Greighlan Crossing Alexander MacLeod Lauren Toohey
Grade 2 Robert Malcolm Memorial II Tori Killoran William (Liam) Diamond Bridget Hall
Grade 1 Simon Fraser University Liam Hilder  Fiona Senyk Nicole Potter
Adult Ross Lamont
Professional Alastair Lee Grant Maxwell Mackenzie Webster

2013

Grade Pipe Bands Piping Snare Drum Tenor Drum
Grade 5 Fraser Valley Youth Alistair Bevan
Grade 4 Keith Highlanders John Gray Lauren Gaul
Grade 3 Greighlan Crossing Kyle Gaul William (Liam) Diamond
Grade 2 Robert Malcolm Memorial II Jack Toohey Eric Clarke Nicole Potter
Grade 1 Simon Fraser University Liam Hilder James MacNeil Alexis Hagen
Adult Chris Peterson
Professional Andrew Bonar Gavin MacRae Mackenzie Webster

2012

Grade Pipe Bands Piping Snare Drum Tenor Drum
Grade 5 Fraser Valley Youth Devon Coady
Grade 4 Robert Malcolm Memorial Tori Killoran William (Liam)
Diamond
Grade 3 Robert Malcolm Memorial Jack Toohey Maclain Davidson
Grade 2 New Westminster Police Marcus De Vight Fiona Senyk Nicole Potter
Grade 1 Simon Fraser University Alexander Schiele Graham Haddon Allison North
Adult D.J. Rex
Professional Colin Lee Gavin MacRae Mackenzie Webster

2011

Grade Pipe Bands Piping Snare Drum Tenor Drum
Grade 5 White Spot Pipe Band Kyle Gaul
Grade 4 Portland Metro Youth Calum Scott Stephen MacDonald
Grade 3 Robert Malcolm Memorial Marcus De Vight Tyler Stitt
Grade 2 Portland Metro Liam Hilder Steven Wheeler Alexis Hagen
Grade 1 Simon Fraser University Joseph Stewart Amber Stone Mackenzie Webster
Adult Peter Rolstad
Professional Jori Chisholm David Bowman Brittany Angeltvedt

2010

Grade Pipe Bands Piping Snare Drum Tenor Drum
Grade 5 (was not awarded prior to 2011) Julian Walker
Grade 4 Northwest Junior Ivor Wilson Morgan McCullough
Grade 3 Robert Malcolm Memorial Liam Hilder Steven Wheeler
Grade 2 New Westminster Police Aaron Stone Amber Stone Alison North
Grade 1 Simon Fraser University Myles Stewart Gavin MacRae Katelyn Garrity
Adult Peter Rolstad
Professional Jack Lee David Bowman Brittany Angeltvedt

2009

Grade Pipe Bands Piping Snare Drum Tenor Drum
Grade 5 Jonathan Robertson
Grade 4 White Spot Liam Hilder Bryce Kreger
Grade 3 Robert Malcolm Memorial Joseph Stewart Fiona Senyk
Grade 2 New Westminster Police Alexander Schiele Gavin MacRae Mackenzie Webster
Grade 1 Simon Fraser University Richard Gillies Kyle Wallis Jessica Lahti
Adult Gordon Haddon
Professional Andrew Bonar David Bowman Brittany Angeltvedt

2008

Grade Pipe Bands Piping Snare Drum Tenor Drum
Grade 5 Aidan Caves
Grade 4 White Spot David Stitt Fiona Senyk
Grade 3 Robert Malcolm Memorial Brian Haddon Gavin MacRae
Grade 2 New Westminster Police David MacNeil Tyler Wood Jillian MacNeil
Grade 1 Simon Fraser University Richard Gillies Kyle Wallis Kristen Angeltvedt
Adult Gordon Haddon
Professional Andrew Bonar Steven McWhirter Mary Bruce

2007

Grade Pipe Bands Piping Snare Drum Tenor Drum
Grade 5 David Stitt
Grade 4 White Spot Alexander Schiele Graham Haddon
Grade 3 Robert Malcolm Memorial Anthony Low Tyler Wood
Grade 2 Triumph Street Richard Gillies Kyle Wallis Emma McGuire
Grade 1 Simon Fraser University Alastair Lee Sarah McLatchy Graeme Mack
Adult Peter Rolstad
Professional Andrew Bonar James Laughlin Brittany Angeltvedt

2006

Grade Pipe Bands Piping Snare Drum Tenor Drum
Grade 5 Elyas Forstbauer
Grade 4 Robert Malcolm Memorial Anthony Low Reed Meining
Grade 3 Robert Malcolm Memorial Richard Gillies Kyle Wallis
Grade 2 Robert Malcolm Memorial Timothy Byron Alanna MacRitchie Stephen Matich
Grade 1 Simon Fraser University Will Nichols Sarah McLatchy Lauren MacRitchie
Adult Kendal Clarke
Professional Andrew Bonar J. Reid Maxwell James G. Marshall

2005

Grade Pipe Bands Piping Snare Drum Tenor Drum
Grade 5 Kevin McLean
Grade 4 White Spot Richard Gillies James Dalziel
Grade 3 Robert Malcolm Memorial Timothy Byron Alanna MacRitchie
Grade 2 Robert Malcolm Memorial Alistair Lee & John Lee Colin Hearty Kristen Angelvedt
Grade 1 Simon Fraser University Colin Lee Alexander Munro Brittany Angelvedt
Adult Peter Rolstad
Professional Alan Bevan J. Reid Maxwell  James G. Marshall

2004

Grade Pipe Bands Piping Snare Drum Tenor Drum
Grade 5 Richard Gillies
Grade 4 White Spot Daniel McQuade Matthew Hauer
Grade 3 Robert Malcolm Memorial Alastair Lee Curtiss Mann
Grade 2 Robert Malcolm Memorial Brittney-Lynn Otto Lee Campese Lauren MacRitchie
Grade 1 Simon Fraser University Colin Lee Cameron Reid James G. Marshall
Adult William McIvor
Professional Alan Bevan J. Reid Maxwell

2003

Grade Pipe Bands Piping Snare Drum Tenor Drum
Grade 5 Nicholas J. Insley
Grade 4 White Spot Alastair Lee Curtiss Mann
Grade 3 Robert Malcolm Memorial Jessica Ibach Lee Campese
Grade 2 Maple Ridge Shane Smith Cameron Reid Benjamin Finley
Grade 1 Simon Fraser University Andrew Lee Alexander Munro Katie McKnight
Adult Ken MacKenzie
Professional Jori Chisolm J. Reid Maxwell

2002

Grade Pipe Bands Piping Snare Drum Tenor Drum
Grade 5 Alastair Lee  Ann
Grade 4 White Spot Jessica Ibach Alex Moscrip
Grade 3 Robert Malcolm Memorial Robert-John Houston Cameron Reid
Grade 2 Maple Ridge Colin Lee Alexander Munro James G. Marshall
Grade 1 Simon Fraser University Andrew Lee Grant Maxwell Annie Head
Adult Ken MacKenzie
Professional Alan Bevan J. Reid Maxwell

2001

Grade Pipe Bands Piping Snare Drum Tenor Drum
Grade 5 Jessica Ibach  Ann
Grade 4 White Spot Andy Stevens Shawna Keyes
Grade 3 Robert Malcolm Memorial Colin Lee Stephen Farrell
Grade 2 Maple Ridge Elizabeth Dunsire Alexander Munro Sarah Ballard
Grade 1 Simon Fraser University Robert Bruce Grant Maxwell Annie Head
Adult Ken MacKenzie
Professional Alan Bevan J. Reid Maxwell

2000

Grade Pipe Bands Piping Snare Drum Tenor Drum
Grade 5 Andy Stevens
Grade 4 Robert Malcolm Memorial Colin Lee Kristen Tully
Grade 3 Robert Malcolm Memorial Sarah MacNeil Alexander Munro
Grade 2 Maple Ridge Robert Abel Grant Maxwell
Grade 1 Simon Fraser University Alison Dunsire Cameron Bullis Mary Bruce
Adult Rorri McBlane
Professional Alan Bevan J. Reid Maxwell

1999

Grade Pipe Bands Piping Snare Drum Tenor Drum
Grade 5   (not offered)    
Grade 4 Robert Malcolm Memorial Blair Stewart Alexander Munro  
Grade 3 Robert Malcolm Memorial Andrew Lee Doug Hansford  
Grade 2 Maple Ridge Angela Beckett and Kim Reid Carly Coulson  
Grade 1 Simon Fraser University Alison Dunsire Cameron Bullis Andrew Bullis
Adult   (not offered)    
Professional   Stuart Liddell Duncan Millar